Robotik'in öncüsü 90 yaşında hayata veda etti.

 

Joseph F. Engelberger Temmuz 26, 1925 – Aralık 1, 2015
Resim: www.robotics.org

 

 

Robotiğin babası olarak bilinen Joseph F. Engelberger 90 yaşında, 1 Aralık’ta, Newtown, Connecticut’ta vefat etti. Sadece bir fizikçi, mühendis ve girişimci olmanın ötesinde, teknolojik ilerlemedeki vizyonu ve katkılarıyla dünyayı şekillendirmiş gerçek bir yenilikçiydi.

“Sadece tek bir şey yapan otomatize bir makina robot değildir. Bir robotun fabrikadaki çeşitli görevleri gerçekleştirme kabiliyeti olması gereklidir.” Joseph F. Engelberger.

Endüstriyel robotik hemen hemen her sektör için gereklidir ve arabalardan taşınabilir elektroniğe veya gıdaya kadar milyarlarca insanın günlük olarak tükettiği ürünlerin üretiminde anahtar görevi görür. Uluslararası Robotik Federasyonu verilerine göre dünya genelinde yılda çeyrek milyon  robot satılmakta ve 3 milyar robot kurulumu gerçekleştirilmektedir.

İlk endüstriyel robot “Unimate”, basit ve tekrar eden görevlerin idaresi için Amerika’da 1950’li yıllarda Joseph F. Engelberger ve George Devol beraberliğinde icat edildi. 1956’da Unimation firmasını kurdular ve 1961’de General Motors firmasında sıcak döküm parçalarının taşınması için ilk robotlarını devreye aldılar. Unimation ve endüstriyel robotların hızlı gelişimi, ürün kalitesini ve işletme verimliliğini arttırırken fabrikalarda daha iyi çalışma koşulları sağladı.

Joseph Engelberger, 1982 senesinde şirket Westinghouse’a satılana kadar Unimation CEO’su ünvanını korudu. Stäubli, 1988 yılında Unimation markasını Westinghouse şirketinden satınaldı ve günümüzde hala 6 eksenli RX ve TX robotlarının üzerinde Unimation markasını kullanmaktadır.

Başlangıçta endüstriyel robotik üzerine odaklanan Joseph F. Engelberger, 1980’lerde hastanelerde kullanım veya yaşlı ve engelli bireylere yardımcı olmak için insanlara servis eden robotik uygulamaların geliştirilmesine devam etti. 2009 senesinde ABD Üreticileri Şeref Kürsüsü’nde bir yer edindi.

Stäubli’deki birçok kişi Joseph F. Engelberger ile yüz yüze tanışma şansını yakaladı. Kendisinin çocuklarına ve torunlarına başsağlığı dileklerimizi sunarız.

Ödüller

Robotik Endüstrileri Birliği, yıllık saygın ödülünün ismini onun başarılarının tanınması için Joseph F. Engelberger Ödülü vermiştir. Diğer onur kaynakları, Ulusal Mühendislik Akademisi ve Connecticut Bilim ve Mühendislik Akademilerinin resmen göreve başlamasıdır. Japonya’da Joseph F. Engelberger, savaş sonrası iyileşme ve üretim verimliliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Robotik endüstrisinin kurulması için 1997 senesinde en yüksek Japon teknoloji ödülü olan Japon Ödülü’ne layık görüldü.

 

Kaynak: Staubli.